Polsko-Włoskie Forum Gospodarcze

0
249

29 kwietnia dobiegło końca Polsko-Włoskie Forum Gospodarcze, którego głównym organizatorem była Polsko-Włoska Izba Gospodarcza, a partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie.

Głównym wydarzeniem Forum była konferencja, która odbyła się 27 kwietnia, a jej celem było stworzenie nowych, międzynarodowych relacji biznesowych.

14 lubelskich firm z wielu branż, tj. agro-spożywczej, meblarskiej, budowlanej, usług IT, bio-technologii, mogło zaprezentować swoje produkty i usługi przed kilkudziesięcioosobową plateą, składającą się z włoskich firm i przedsiębiorców.

Swoich patronatów udzieliły: Ambasada RP w Rzymie, ktòrą podczas wydarzenia reprezentowała Pani Justyna Stańczewska – Radca Wydziału Polityki i Ekonomii;  Gmina Palombara Sabina – reprezentowana przez Guido Trugli – vice Burmistrza i Ilenię Franconi – Asesora ds. Prac Publicznych oraz prywatna firma GBSAPRI SpA reprezentowana przez Dyrektora Zarzadzajacego Carlo Maria Bassi.

Udział w konferencji wzięła również Aleksandra Leoncewicz z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Mediolanie, która wspiera zarówno zagraniczną ekspansję polskich firm, jak i napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski.

Celem Forum było przedstawienie potencjału województwa lubelskiego, jego zasobów, roli w gospodarce krajowej i możliwości inwestycyjnych. Prezentacji regionu, w jego wielu aspektach, dokonał v-ce Marszalek Zbigniew Wojciechowski, który podkreślił jak ważne są już istniejące relacje biznesowe pomiędzy włoskimi i lubelskimi firmami i jak wiele możliwości ma do zaoferowania, województwo lubelskie,  nowym inwestorom i przedsiębiorcom.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera wzajemnej ciekawości – także strony włoskich gości, którzy bardzo chcieli poznać polskie produkty, usługi, czasami inne spojrzenie na dany temat, jak też ze strony polskich przedsiębiorców, którym bardzo zależało, aby poznać nową opinię na temat swego produktu czy usługi a jednocześnie dowiedzieć się jakie potrzeby ma włoski rynek.

To wszystko przełożyło się na wiele spotkań B2B w drugiej części konferencji. Niektóre z tych spotkań już przekształciły się w negocjacje handlowe i wizyty studyjne z perspektywą realizacji pierwszych zamówień w ciągu najbliższego miesiąca.

Podczas Forum doszło również do spotkania Rzymskiej Administracji Publicznej w osobach: v-ce Wojewody Województwa Rzymskiego Pierluigi Sanna i radnego mec. Alessandro Palombi. Obie strony zadeklarowały chęć zacieśnienia współpracy i podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Województwem Rzymskim i Lubelskim.

Na uwagę zasługuje udział prywatnej firmy – GBSAPRI SpA – jednego z największych brokerów ubezpieczeniowych we Włoszech, który objął patronatem wydarzenie. Obecny na uroczystości Dyrektor Zarządzający firmy podkreślił 70-letnie doświadczenie firmy w doradztwie i zarządzaniu ryzykiem oraz zapowiedział maksymalną gotowość do wspierania włoskich i polskich firm zaangażowanych w wymianę handlową w zakresie wszelkich potrzeb i zabezpieczeń ubezpieczeniowych, które są nieodzowną częścią każdego biznesu.

Organizatorzy są przekonani, że takie spotkanie szybko przełoży się na wymierne efekty po obu stronach,  oraz że było pierwszym ale nie ostatnim pomiędzy polskimi i włoskimi przedsiębiorcami.