Sport jest dobry dla każdego, niezależnie od wieku!

0
26

Od 2007 roku firma Ferrero prowadzi w Polsce program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu – Kinder Joy of moving, którego celem jest promocja aktywnego stylu życia wśród najmłodszych oraz ich rodzin. Obecnie w ramach Kinder Joy of moving realizowanych jest aż dziewięć ogólnopolskich projektów sportowo-edukacyjnych. Dwa z nich, Alternatywne lekcje WF oraz Alternatywne lekcje WF e-platforma, prowadzone są we współpracy z jedną z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, z olimpijką Moniką Pyrek. I to właśnie z naszą tyczkarką przeprowadziliśmy krótki wywiad, z którego dowiecie się, dlaczego ruch jest tak ważny w życiu każdego z nas!

Współpracuje Pani z firmą Ferrero w zakresie inspirowania najmłodszych oraz ich rodzin do prowadzenia aktywnego stylu życia. Dlaczego ruch jest tak ważny w życiu każdego z nas?

Jako były profesjonalny sportowiec nie wyobrażam sobie życia bez aktywności fizycznej. Od najmłodszych lat byłam aktywnym dzieckiem, a sport dał mi możliwość wykorzystania swojego potencjału. Teraz na sportowej emeryturze potrzebuję odrobiny ruchu niemal jak powietrza do oddychania. Ćwicząc czuję, że robię coś dla siebie, dla swojego zdrowia, dla kondycji, dla samopoczucia, dla relaksu, dla zabawy, bo właśnie sport daje nam aż tyle możliwości! Tylko od nas zależy, który kierunek najbardziej nas motywuje i który poderwie nas do ćwiczeń. Bycie aktywnym może stać się naszym stylem życia i pasją. A sport to inwestycja nie tylko tu i teraz, ale też na przyszłość.

Od kilku lat obserwujemy rosnący problem związany z bierną rozrywką – dzieci spędzają czas z komórką w ręce lub przed monitorem komputera. W jaki sposób możemy przekonać nasze dzieci do aktywności?

Podążamy za nowinkami technologicznymi, stąd nie ma co się dziwić, że dla dzieci też są one interesujące. Możemy oczywiście ograniczać, zabraniać, ale zakazany owoc smakuje najlepiej, a wówczas możemy stracić kontrolę nad treściami, które dzieci przeglądają. Dlatego w zamian musimy proponować równie atrakcyjne aktywności, które przyciągną dzieci do sportu. W naszym projekcie Kinder Joy of moving Alternatywne Lekcje WF, wykorzystujemy urządzenia interaktywne i symulatory sportowe, tak aby zapewnić dzieciom tę nowinkę technologiczną, która najbardziej przyciąga, jednak każde z naszych urządzeń skonstruowane jest w taki sposób, aby dzieci wykonywały podstawowe formy ruchu, jak bieg, skok, rzut. Gdy mierzymy im prędkość strzału na bramkę, muszą kopnąć piłkę, aby wygrać wyścig kolarski w wirtualnym wyścigu, muszą pedałować ile sił w nogach. Staramy się też ograniczyć bezpośrednią rywalizację, tak aby nakierować dzieci na rozwój własny, jeżeli wbiegają na metę biegu sprinterskiego, mierzonego za pomocą fotokomórki, czyli w takich warunkach jak na zawodach mistrzowskich, ich indywidualny wynik pokazuje się na tablicy. Jeśli chcą poprawić osiągnięty wynik, to idą w stronę doskonalenia swoich umiejętności, a nie porównywania się z innymi.

Wiemy, że Pani rodzina jest aktywna, na Pani profilach w social mediach często widzimy relacje ze wspólnych wycieczek rowerowych, rodzinnych gier i zabaw. Prosimy o wskazówki jak stać się sportową rodziną.

My po prostu bez sportu nie możemy się obejść. Wiem, w jakim stopniu sport mnie  stworzył, jak ukształtował mnie jako człowieka, nie tylko jako sportowca. Bez względu na to, czy moje dzieci będą kiedyś sportowcami profesjonalnymi chciałabym, aby pokochały bycie aktywnym. Sport niesie wiele korzyści, od tych dotyczących samej sprawności, po kondycję psychiczną. Dla mnie jako rodzica najważniejsze jest, aby moje dzieci były szczęśliwe, a sport jest do tego genialnym narzędziem. Sport jest świetną zabawą, wspólnym spędzaniem czasu, budowaniem więzi. Pokazujmy dzieciom różne sporty, nawet te, za którymi nie przepadamy. Gdy dziecko zobaczy, że sami się przełamujemy to chętniej będzie podejmowało się nowych wyzwań. W każdym z nas drzemie sportowy potencjał, dlatego uwierzmy w swoje dziecko, bo nawet jeżeli nie trafi ono do sportu zawodowego, to sport zdziała cuda w jego rozwoju osobistym. I co najważniejsze, to Ty jesteś największym autorytetem dla swojej pociechy, wykorzystaj to. Bądź aktywny, a dziecko będzie Twoim odbiciem lustrzanym. A w chwilach rozluźnienia stanie się największym motywatorem dla Ciebie!

Na koniec jeszcze jedno pytanie – czy sport jest naprawdę dla każdego?

Sport jest dla każdego i to niezależnie od wieku. W każdej grupie wiekowej dostarcza wielu korzyści. Dla dzieci jest niezastąpionym źródłem zabaw, ale też sposobem na rozładowanie ich nadmiaru energii, kształtuje ich charakter, uczy pracy zespołowej z rówieśnikami. Jeżeli dzieci nabiorą pozytywnego nawyku bycia aktywnym, to jako dorośli będą doceniać pasję do sportu jeszcze bardziej. Dla dorosłych sport może zdziałać cuda przede wszystkim w redukcji napięć i stresów związanych z pędem życia. Gdy regularnie ćwiczymy jesteśmy bardziej zrelaksowani, a ja wierzę w moc endorfin, hormonów szczęścia, które wyzwalają się w trakcie uprawiania sportu. Ćwiczenia poprawiają naszą odporność, dotleniają mózg, a dzięki temu lepiej śpimy, a gdy lepiej śpimy jesteśmy bardziej wypoczęci, mamy więcej energii, więcej sił witalnych, jesteśmy bardziej kreatywni i zapewne bardziej wydajni w pracy. Doceńmy sport również w dojrzałym wieku, wtedy kiedy dzięki ćwiczeniom poprawiamy naszą sprawność nie tylko fizyczną, ale też intelektualną. Sport ma swoje supermoce i tylko od nas zależy, czy z nich skorzystamy. A warto!

https://www.kinder.com/pl/pl/kinder-sport