Wino: cud, który wciąż trwa

0
85

Wino od ponad sześciu tysięcy lat towarzyszy człowieczeństwu i jest nierozerwalnie związane z narodzinami cywilizacji. Od samego początku swego istnienia było ono świadkiem postępów społecznych, historycznych oraz filozoficzno-religijnych.

Mimo upływu tysięcy lat sposób produkcji wina nie uległ zmianie, bez względu na nowe techniki i lepsze sposoby uprawy roli, z coraz większą dbałością o środowisko naturalne. Natomiast same procesy chemiczne i fizyczne, które prowadzą owoc winorośli do jego uprawy, tłoczenia, fermentowania, poddania dekantacji i butelkowania, aby w końcu trafiło do leżakowania w różnego typu zbiornikach, pozostały te same.

Pierwsze odmiany uprawianych winorośli pochodzą ze stoków Kaukazu, między obecną Gruzją i Armenią, nieopodal góry Ararat. Z biegiem lat uprawa winorośli rozprzestrzeniła się w kierunku wschodniego wybrzeża śródziemnomorskiego, do Izraela, Egiptu i Grecji, jak również dotarła za sprawą fenickich kupców do Hiszpanii i na cały obszar basenu Morza Śródziemnego. Wino miało zawsze niepodważalnie wysoką pozycję społeczną; wystarczy przytoczyć przykład Biblii, w której słowo „wino” jest wymienione 327 razy, słowo „winnica” 228 razy, 17 razy „tłocznia” i 13 razy „winorośl”.

Decydującą rolę w ekspansji winorośli i produkcji wina odegrały kolonie greckie, eksportując techniki uprawy do południowych Włoch (tak zwana Wielka Grecja), gdzie Etruskowie już prowadzili uprawę winnej latorośli w północnej części półwyspu na obszarach między obecnymi Lacjum i Toskanią. Ekspansja Rzymian okazała się decydująca dla rozprzestrzenienia się wina na całym znanym ówcześnie świecie, ponieważ ludzie i narody przemieszczając się, zabierali ze sobą to, czego potrzebowali; to, co umieli robić i to, co mogłoby zapewnić komfort egzystencji z pewnością nie zawsze łatwej w tamtych czasach.

Następnie wino odnosiło zmiennie powodzenie związane z klęskami głodowymi, zarazami, małymi epokami lodowymi oraz wojnami toczonymi przez cały okres późnego średniowiecza, aż do konkurowania z napojami i alkoholami, które pojawiły się po odkryciu Ameryk. Jednakże owoc winnej latorośli nie stracił swojego prawie „cudownego” charakteru, który został podarowany człowiekowi przez naturę, ponieważ w produkcie końcowym – w kielichu – można odnaleźć historię danego obszaru (korzenie winorośli mogą wrosnąć wiele metrów w podłoże) i podarować naszym zmysłom „obraz” danego miejsca i unikalnego krajobrazu, tak jak wyjątkowe są warunki klimatyczne i sezonowe, a także gleby i podglebia wzmocnione przez winorośl i mądre działania człowieka.

Po tym wstępie naturalnym jest myśleć, że Włochy jako kraj niezwykle bogaty w różnorodność, zarówno ze względu na ukształtowanie geograficzne, które obejmuje wiele typów klimatu, jak i historię cywilizacji zróżnicowanej w zgiełku, częściowo bolesną, ale również niezrównanej, jeśli chodzi o wydarzenia dotyczące wina. Z tych wszystkich powodów, wino zachowuje w sobie sumę doświadczeń, które angażują wszystkie nasze zmysły fizyczne, jak również pamięć, tęsknotę, ciekawość, spotkanie pomiędzy ludźmi i szacunek do naszego świata. Jestem głęboko przekonany, że wino można w pełni zdefiniować jako „narzędzie pokoju”.

tłumaczenie pl: Amelia Cabaj