Muzyczne wspomnienie wakacji

0
103

Wraz ze spadkiem temperatury za oknami, tęsknota za latem rośnie. Dlatego też warto choć na chwilę wrócić do utworów, które w minione wakacje podbiły serca słuchaczy włoskich rozgłośni radiowych. Jak co roku artyści prześcigali się w skomponowaniu najbardziej chwytliwego kawałka, a w wyniku pandemicznych obostrzeń, latem 2020 zapotrzebowanie na radosną muzykę znacząco wzrosło. Oto kilka piosenek, które z pewnością przywołają trochę słońca w zimowe dni.

Karaoke Boomdabash i Alessandra Amoroso

Bezkonkurencyjnym hitem ubiegłego lata został przebój Boomdabash z udziałem Alessandry Amoroso. Karaoke było najlepiej sprzedającym się singlem we Włoszech w okresie wakacyjnym: na koniec lata utwór pokrył się potrójną platyną. To już trzeci singiel, do którego panowie z Boomdabash zaprosili Alessandrę Amoroso (poprzednie to A tre passi da te oraz Mambo salentino) – jak widać, jest to współpraca niezwykle owocna. Nic zresztą dziwnego, bo ta kolaboracja przynosi gotowy przepis na wakacyjny hit: popowe brzmienie w połączeniu z wpływem reggae i charyzmatycznym wokalem Amoroso w refrenie tworzą energetyczną i radosną mieszankę. Dzięki niej – zgodnie z refrenem – sami chcemy „tańczyć reggae na plaży”. Bez względu na to, czy umiemy, czy nie.

Ciclone Takagi i Ketra, Elodie, Mariah, Gipsy Kings

Kolejny utwór niosący mnóstwo pozytywnej energii. Głos Elodie, balansujący na granicy R&Bi popu, pasuje do Ciclone jak ulał – melodyjny refren nie tylko wpada w ucho, ale pozostaje ze słuchaczem na dłużej. Hiszpańskojęzyczne zwrotki wprowadzają do piosenki odrobinę rytmów latino, które współgrają z żywiołowym charakterem całej kompozycji. Teledysk nawiązuje do kultowej już komedii Leonarda Pieraccioniego Il Ciclone z 1996 r. – Elodie wraz z grupą tancerek odtwarza sceny z filmu. I w tym przypadku taneczny nastrój udziela się już od pierwszego odsłuchu.

Guaranà Elodie

13 maja światło dzienne ujrzał singiel Guaranà. I choć środek wiosny wydaje się nie być jeszcze czasem na wakacyjne piosenki, to Elodie dostarczyła słuchaczom dokładnie tego, czego potrzebowali. Już pierwsze dźwięki sprawiają, że utwór plasuje się w mocnej czołówce letnich brzmień. Intrygująca melodia skomponowana przez Dario Fainiego (szerzej znanego pod pseudonimem Dardust) oraz wręcz hipnotyczny tekst, którego autorem jest Davide Petrella zdają się być szyte na miarę dla wokalu Elodie. Piosenka wprowadza w wakacyjny nastrój także za sprawą teledysku, nakręconego w Parku Narodowym Circeo. Klip charakteryzuje naturalność i prostota: w tym tkwi jego siła. Guaranà w połączeniu z widokiem plaż Sabaudii przywoła letnie wspomnienia, a uśmiech sam pojawi się na twarzy.

Mediterranea Irama

To już trzecie lato z rzędu (w poprzednich latach: Nera w 2018 i Arrogante w 2019), w którym Irama wypuszcza singiel goszczący na wakacyjnych playlistach wielu osób. Mediterranea niesie jednak powiew świeżości – egzotyczne, reggaetonowe brzmienie, pomimo typowej dla letnich hitów chwytliwości, znacząco wyróżnia się na tle innych utworów. Młody wokalista dowodzi swojej wszechstronności: to drugi singiel z jego najnowszego albumu Crepe, który od początku do końca jest niezwykle zróżnicowany. Jednak to właśnie Mediterranea ma największy potencjał, by zapaść w pamięć jako symbol wakacyjnej beztroski.

A un passo dalla Luna Rocco Hunt i Ana Mena

Jeden z najlepszych raperów młodego pokolenia, Rocco Hunt, 3 lipca wypuścił nowy singiel A un passo dalla Luna, z udziałem hiszpańskiej wokalistki, Any Meny. Muzyka z pogranicza reggaetonu i bachaty oraz wyczuwalny klimat melodii neapolitańskiej tworzą zaskakująco zgrane połączenie. Biorąc pod uwagę fakt, że od połowy lipca do drugiej połowy września utwór nie opuszczał pierwszego miejsca listy najlepiej sprzedających się singli we Włoszech, trudno nie zgodzić się z tym, że to piosenka idealna na letnią porę – lub na środek zimy, kiedy marzymy o odrobinie sierpniowego słońca.

ilustracja: Weronika Kulis