Trychologia – odkrycie włoskiego przemysłu kosmetologicznego

0
2178

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

Magdalena Radziszewska

Italię bez wątpienia można nazwać kolebką piękna. I tym razem nie mówię o pięknie krajobrazów, architektury, czy też o światowej sławy włoskich markach i cenionym na całym świecie włoskim designie. Włochy to miejsce, w którym bardzo rozwinęła się dziedzina kosmetologii, czyli działu dermatologii zajmującego się leczeniem i pielęgnacją skóry. To właśnie tam narodziła się wciąż mało znana, ale niezwykle interesująca gałąź nauki – Trychologia, której istotę chciałabym Wam przybliżyć.

Jest to nowa i wciąż rozwijająca się dziedzina nauki z pogranicza medycyny estetycznej i dermatologii. Zajmuje się ona wszystkimi przypadkami wypadania włosów, które okazuje się być coraz częściej spotykaną dolegliwością na świecie. Źródeł tego typu problemu należy doszukiwać się zarówno w podłożu zdrowotnym, jak i niekorzystnych warunkach w jakich żyjemy. Do najczęstszych czynników powodujących kłopoty ze skórą głowy oraz wypadaniem włosów należą zanieczyszczone środowisko, stres oraz promieniowanie emitowane przez komputery i telefony komórkowe. Osobom, które borykają się z problemami „na głowie” często zaleca się specjalną dietę, bogatą w ryby morskie, orzechy, migdały, pestki dyni, czerwone mięso oraz nabiał. Wszystkie negatywne czynniki zarówno zdrowotne, jak i te środowiskowe sprawiają, że krew w skórze głowy krąży wolniej, w następstwie czego mieszki włosowe stają się „uśpione”. Pobudzić można je tylko dostarczając im odpowiednie substancje odżywcze.

Prekursorem trychologii był Enzo Formentini, profesor Uniwersytetu Bolońskiego, który poszukując alternatywnych metod leczenia schorzeń skóry głowy odkrył skuteczne metody kuracji tych dolegliwości. Profesor Formentini, bazując się na naturalnych składnikach, stworzył produkty, zawierające m.in. kwasy owocowe, proteiny, minerały, olejki i wyciągi z ziół, które tworzą zestawy substancji aktywnych, dobierane indywidualnie do każdego typu schorzenia.

Celem trychologii jest rozpoznanie przyczyn oraz typu schorzenia, które identyfikuje się za pomocą mikrokamery. Skórę głowy i włosy obserwuje się w 200-krotnym powiększeniu. W przypadku stwierdzenia choćby najmniejszych objawów choroby w mieszkach włosowych zostaje zastosowana kuracja, będąca połączeniem zabiegów trychologicznych oraz terapii medycznej.

Zapoczątkowana przez profesora Formentiniego trychologia powoli rozwija się także w Polsce. W większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań powstało już kilka klinik trychologicznych, a zainteresowanie tą nową dziedziną wciąż rośnie. Trychologia to niezwykle skuteczna metoda walki z wszelkimi dolegliwościami skóry głowy oraz włosów. Często zdarza się, że udana kuracja pozwala pacjentowi na uniknięcie sięgania po bardziej radykalne środki walki ze schorzeniem, takie jak np. przeszczep włosów.

Jeśli chodzi o medykamenty i kosmetyki wykorzystywane podczas kuracji trychologicznych, prym wiodą wysokiej jakości produkty hiszpańskie i włoskie. Generalnie przemysł estetyczny w Polsce upodobał sobie przede wszystkim znane i docenione przez konsumentów włoskie marki, takie jak Sweet Skin System, Sculptura, czy Sweet Skin Solare. Pojawiają się nawet firmy, takie jak powstała w 1997 roku Italian Beauty, które zajmują się wyłącznie wprowadzaniem na Polski rynek kosmetyczny wysokiej klasy produktów najlepszych włoskich firm.

Muszę przyznać, że fraza „Bella Italia” wydaje mi się teraz trafna jak nigdy dotąd!

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski