Wymarzone wakacje w Reggio Calabria

0
1001

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

To jest święte miejsce, gdzie greckie wody spotykają się z łacińskimi, pisał Giovanni Pascoli o Reggio Kalabrii. Rzeczywiście miasto Rhegion, jak było nazywane w czasach antycznych, zostało założone w VIII wieku p.n.e. na terenach, które wówczas należały do Wielkiej Grecji i było jednym z jej najważniejszych miast, doceniane przede wszystkim ze względu na walory artystyczno-kulturowe, dzięki pitagorejskiej szkole filozofii i szkołom rzeźby oraz poezji. Zarówno Reggio Kalabria jak i cały teren należącej do niej gminy po dzień dzisiejszy są istnym parkiem archeologicznym pod gołym niebem. Wystarczy wspomnieć o podziemiach Piazza Italia, gdzie mieściła antyczna Agora, pozostałościach murów greckich i term rzymskich wzdłuż deptaku Lungomare Falcomatà czy o antycznych wykopaliskach w Lokrach Epiferyjskich i w Kaulonii. Jednak najbardziej znanym symbolem Reggio są niewątpliwie dwie greckie rzeźby zwane Brązami z Riace, które po dwóch tysiącach lat odnaleziono w morskich głębinach, a teraz można je podziwiać w Muzeum narodowym della Magna Grecia.

Reggio Kalabria leży na południu Półwyspu Apenińskiego, osłonięta od północy zboczami Aspromonte, a od południa oblewana przez wody Morza Jońskiego, tuż obok Cieśniny Mesyńskiej, gdzie podobno miało miejsce spotkanie Odyseusza z mitologicznymi potworami Scyllą i Charybdą. Miasto znajduje się w dokładnym centrum Śródziemnomorza, a z nadmorskiego brzegu można podziwiać widok na Sycylię i Etnę. Ta największa włoska wyspa znajduje się zaledwie 20 minut drogi wodolotem, dlatego mając nocleg w Reggio można zrobić sobie jednodniową wycieczkę do Taorminy, do parku regionalnego na Etnę, do Messyny czy na Wyspy Liparyjskie. Rzecz jasna to nie tylko miejsce dla pasjonatów historii i aktywnych wakacji. W centrum miasta znajduje się bezpłatna plaża, gdzie można doskonale wypocząć w ciągu dnia, a wieczorami, wzdłuż linii brzegowej, nie brakuje dyskotek i koncertów, zwłaszcza w sezonie letnim. Łagodny i umiarkowany klimat sprawia, że Kalabrię można odwiedzać o każdej porze roku.

Czas od wiosny do jesieni będzie idealny dla wszystkich, którzy lubią kąpiele w morzu i plażowanie, a zima to doskonały moment dla turystów, którzy wolą skoncentrować się na odkrywaniu ciekawych szlaków turystycznych. Poza tym nie można nie spróbować tutejszych specjałów regionalnych: cytrusów, oliwy czy lodów tradycyjnych, które w Reggio Kalabria mają smaki o jakich wam się nie śniło! Idealnym miejscem noclegowym, aby w pełni wykorzystać potencjał tego niezwykłego miasta, będzie dom wakacyjny Mare Blus, położony w samym centrum Reggio i prowadzonym przez Grażynę Zagórską, Polkę która już od 30 lat mieszka w Kalabrii. „To magiczne miejsce. Wszyscy, którzy do mnie przyjeżdżają są zachwyceni. Doceniają ciszę i spokój oraz to, że mają na wyciągnięcie ręki plażę i wszystkie zabytki w mieście. Mam gości z całego świata, ale zawsze miło mi gościć turystów z Polski,” mówi pani Grażyna, która swoim gościom wynajmuje kawalerkę z podwójnym łóżkiem (jest możliwość dostawienia łóżeczka dziecięcego) i dwoma wspaniałymi tarasami, z których rozciąga się spektakularny widok na Etnę. Na mniejszym tarasie, w okresie letnim, na kanapie pod zadaszeniem mogą spać dodatkowe osoby. Większy natomiast posiada wygodną altanę z dużą kanapą i stołem na osiem osób. Można tam urządzać małe przyjęcia po wcześniejszym ustaleniu tego z właścicielką.

Dom wakacyjny znajduje się jedyne 8 km od lotniska, 4 km od dworca, 5 minut drogi od autostrady i 10 min na piechotę od portu. W cenę noclegu wliczone jest przepyszne i obfite śniadanie śródziemnomorskie. Warto dodać, że pani Grażyna zawsze chętnie dzieli się z gośćmi użytecznymi informacjami na temat tego jak zaoszczędzić na biletach, gdzie zjeść najlepsze regionalne specjały czy co warto zwiedzić. To nie wszystko! Jeśli ktoś chciałby mieć niezapomnianą pamiątkę z wakacji, może dodatkowo wykupić u właścicielki sesję zdjęciową na plaży lub na ulicach miasta. Noclegi można rezerwować bezpośrednio na stronie internetowej, mailowo, telefonicznie lub na stronach booking.com. Na specjalne życzenie istnieje możliwość dowozu z i na lotnisko lub dworzec.

KONTAKT:

Strona www: www.casavacanzamareblus.com

E-mail: grazynazagorska@yahoo.it

Tel. 0039 3204252861

Booking.com: Casa Vacanze Mare Blues

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski