Franciacorta – odpowiedni rywal dla champagne

0
263

Nierzadko porównywane do klasycznego francuskiego champagne, Franciacorta produkowane jest wśród urokliwych wzgórz w prowincji Brescia, u stóp rzeki Iseo. Jako wysokogatunkowe wino musujące tworzone metodą Champenoise z Chardonnay, Pinot Blanc i Pinot Noir,  Franciacorta ma być najwyraźniej włoską odpowiedzią na słynnego szampana. Do wyboru mamy trzy rodzaje win: Franciacorta (bianco), Franciacorta Satèn oraz Franciacorta Rosé.

Mimo że stosunkowo nieznane na rynku globalnym, Franciacorta jest powszechnie uważane za najlepsze wino musujące Włoch. Co stoi za sukcesem tego produktu? Miejsce uprawy. Górzysty, ale ciepły klimat i stabilne temperatury w dzień i w nocy. Duże znaczenie na sprzyjające uprawie warunki ma również pobliska rzeka, która wraz z alpejską topografią tworzy specyficzny mikroklimat.     

Mimo coraz częstszych porównań są jednak dwie znaczące różnice pomiędzy wspomnianymi winami. Otóż Franciacorta znana jest od 50 lat, a od 1995 posiada status DOCG. Z kolei francuskie wino musujące wiedzie prym od około XVIII wieku. Dodatkowo, włoska produkcja jest znacznie mniejsza od swego francuskiego rywala. 

Nie ma co do tego wątpliwości, iż wino z Francji jest dużo bardziej popularne, ponieważ stoi za nim długa historia i ogromny nakład świetnie zrealizowanych kampanii reklamowych. Włoscy producenci postanowili iść śladem konkurenta, dlatego Franciacorta zostało w tym roku oficjalnym partnerem EXPO 2015 w Mediolanie. Obecne recenzje są bardzo obiecujące. Czy włoskie wina musujące podbiją serca na całym świecie? Mamy bardzo dobre przeczucia…