Vino VIP-ów

0
79

ten artykuł jest dostępny w wersji polski włoski

Wiele znanych osób, a wśród nich, aktorzy, piosenkarze, piłkarze, styliści, zdecydowało się zainwestować w sektor winiarski, próbując swoich sił (z sukcesami) w produkcji wina we Włoszech i na świecie. Jednym z prekursorów tego zamiłowania do wina był piosenkarz Sting, który kupił liczący trzysta hektarów majątek ziemski z willą i zalesionym wzgórzem w Figline Valdarno w Toskanii, tworząc znakomite miejsce pod uprawy ekologiczne i biodynamiczne. Jest to obszar rozciągający się między pagórkami, na których rosną winorośle, kilkanaście drzew oliwnych, znajdują się tu także pola zbóż, zagajniki i dwa jeziora.

Jak twierdzi piosenkarz: „Wino, tak jak piosenka, musi opowiadać pewną historię. I właśnie dlatego nazwy moich win to także tytuły moich największych przebojów”.

Wybór Bruna Vespy, ze względu na pochodzące stąd Primitivo i Negramaro, padł z kolei na Apulię, region pełen pięknych miejsc, które oczarowały dziennikarza i pisarza, a poznał je właśnie dzięki lokalnym winom. Jego winnica od początku działalności skupiała się na podniesieniu rangi najważniejszej z odmian regionalnych, Primitivo, poświęcając nieco mniej uwagi Negroamaro, drugiej znakomitej odmianie, wywodzącej się z regionu Salento i wytwarzanej na bazie zachwycającego smakiem różowego wina musującego.

Piosenkarka Gianna Nannini na nowo odkryła i wskrzesiła dawną rodzinną pasję na wzgórzach Sieny, gdzie dorastała. Wszystkie toskańskie wina jej produkcji posiadają oznaczenie IGT (regionalne oznaczenie geograficzne) i są wytwarzane na bazie odmiany Sangiovese.

W tym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć Al Bano, najbardziej włoskiego i najsławniejszego z włoskich piosenkarzy, którego przeboje wykonywane wraz z Rominą Power, towarzyszyły pokoleniom Włochów w kraju i na świecie i który wciąż rozpieszcza swoimi hitami „Don Carmelo”, „Felicità” i „Romina”. Wina marki Tenute Al Bano produkowane są w małym miasteczku Cellino San Marco, w sercu Salento.

Wracając do świata bluesa, popu i funky, przenosimy się do wytwórni win w Castelnuovo Magra w regionie Lunigiana (w prowincji La Spezia), gdzie znajdziemy wino sygnowane przez piosenkarza Zucchero Fornaciari. Są to wina pozyskiwane z rodzimych winorośli, produkowane i sprzedawane w ograniczonej ilości, oznaczone trzema rodzajami etykiet: czerwoną, białą i różową.

Słynny śpiewak operowy Andrea Bocelli jest także znanym producentem doskonałych win z miejscowości Lajatico, w samym sercu Val d’Era, w prowincji Pizy, spośród których siedem posiada oznaczenie IGT (regionalne oznaczenie geograficzne), a najlepsze z najlepszych to wino Sangiovese bez żadnych dodatków, pozyskiwane z najstarszych winorośli.

Należałoby również wspomnieć o Stefanii Sandrelli, która produkuje Chianti DOC (kontrolowana nazwa i pochodzenie) w okolicach Sieny, czy Adriano Celentano i Claudii Mori.

Międzynarodowych bogaczy i VIP-ów, którzy inwestują w produkcję własnego wina we Włoszech jest wielu, poczynając od Richarda Gere’a i Meryl Streep, poprzez Brada Pitta i Angelinę Jolie (do momentu kiedy byli razem) na Donaldzie Trumpie czy Davidzie Beckhamie kończąc, a to tylko niektóre z nazwisk na liście.

Brad Pitt i Angelina Jolie są właścicielami wielkiej posiadłości w Prowansji, w której produkują wino różowe, uznawane za jedno ze 100 najlepszych win na świecie. Donald Trump kupił największą winnicę w Wirginii, a David Beckham jakiś czas temu pomyślał o oryginalnym prezencie urodzinowym: winnicy w Kalifornii, produkującej wino wyłącznie na użytek rodziny. Z kolei Richard Gere wyspecjalizował się w produkcji ekskluzywnej linii Brunello di Montalcino i można by tak jeszcze długo wymieniać…

To tylko niektóre ze słynnych nazwisk, które uczyniły z wina swoją pasję i pomysł na biznes, przyczyniając się do utrzymania przy życiu wielu tradycji oraz ożywiając i wzbogacając jedne z najpiękniejszych krajobrazów na świecie.

Już wkrótce będziemy kontynuować tę podróż w świecie celebrytów i ich produkcji, aby poznać więcej ciekawostek związanych z pięknem, talentem i popularnością…

(ciąg dalszy nastąpi…)

tłumaczenie pl: Olga Ćwiklak vel Ćwiklińska

ten artykuł jest dostępny w wersji polski włoski