Kropla słońca. La dolce vita w butelce

0
63
fot. Agnieszka Sopel

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

Olejek ze skórki pomarańczy, Citrus sinensis

Owoc-słońce, który zna każdy z nas. Często kojarzy się z dzieciństwem – nic dziwnego zatem, że zapach skórki pomarańczowej wpływa na nas relaksująco i podnosząco.

Olejek pomarańczowy, czasem mylony z olejkiem Neroli (pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy), uzyskuje się poprzez wyciskanie na zimno zewnętrznej, kolorowej części skórki zarówno z pomarańczy słodkiej (Citrus aurantium, var. dulcis), jak i z gorzkiej (Citrus aurantium, var. amara) – pomarańcza gorzka, zwana też sewilską, występuje również pod nazwami Citrus yulgaris i Citrus bigaradia.

Olejek pomarańczowy ma głęboki, złotożółty kolor i słodki, orzeźwiający zapach charakterystyczny dla pomarańczowych skórek. Aktywne składniki tego olejku to limonen, citral i citronelal. Proporcje poszczególnych fitosubstancji w odmianach słodkiej i gorzkiej pomarańczy różnią się, co wpływa na odbierany przez nas zapach. Pomarańcza gorzka ma odrobinę delikatniejszy aromat niż pomarańcza słodka, lecz każdy odcień olejku pomarańczowego od razu przywodzi na myśl słońce! Już jedno pociągnięcie nosem tego złocistego płynu rozjaśnia umysł niczym promyk pomarańczowej kuli.

Nic dziwnego, że olejek ten używany jest powszechnie w kompozycjach zapachowych perfum, kosmetyków i środków czystości. Pozytywnie zaskakujące zastosowanie olejku pomarańczowego odkryła japońska firma Yokohama, produkująca kauczukowe opony przyjazne środowisku. Właściwości olejku pomarańczowego pozwalają bowiem na zwiększenie styku opony z nawierzchnią, gwarantując większe bezpieczeństwo jazdy.

Wśród licznych publikacji i badań klinicznych oraz źródeł historycznych wymienia się wiele terapeutycznych właściwości olejku pomarańczowego: uspokajające, łagodzące nadmierną nerwowość, wspomagające pozytywne myślenie, ale także rozluźniające napięcia mięśniowe, wspomagające układ oddechowy, krążenia i trawienny, przeciwzakrzepowe, odkażające, a nawet przeciwnowotworowe (dzięki obecności w skórce pomarańczowej aktywnego składnika D-limonenu, występującego w większości skórek cytrusowych, który – jak wskazuje kilkadziesiąt niezależnych badań – wykazuje zdolność hamowania wzrostu wielu guzów nowotworowych).

fot. Monika Grabkowska

W związku z szerokim wachlarzem swoich właściwości, olejek ze skórki pomarańczy wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na różne dolegliwości zdrowotne, m.in. arteriosklerozę, nowotwory, zastój płynów, nadciśnienie, stres, stany depresyjne czy bezsenność, a także jako środek pomocny na wyzwania cery tłustej, dojrzałej czy mieszanej. Olejek ten stosowany jest również na szybko przetłuszczające się włosy czy do redukcji cellulitu. Zmieszany w równych ilościach z olejkiem cytrynowym, a następnie rozcieńczony olejem roślinnym, olejek ze skórki pomarańczy może sprawdzić się jako naturalny do płukania ust czy “serum” na zęby, ze względu na właściwości tonizujące na dziąsła i wybielające na zęby.

  • Pamiętaj, by olejki eteryczne stosować w rozcieńczeniu z roślinnym olejem bazowym (wyjątkiem jest najłagodniejszy olejek lawendowy).
  • Uważaj z wystawianiem posmarowanej olejkiem pomarańczowym skóry na słońce z uwagi na właściwości fotouczulające w olejkach cytrusowych.

Jednak, jak ze wszystkim, olejek olejkowi nie równy. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie źródła pochodzenia olejków eterycznych, które wybierasz do stosowania, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania wewnętrznego (doustnego) olejków spożywczych. Zwracając uwagę na źródło pochodzenia produktu, jak i na środowisko, w którym wyrosła roślina – przyczyniasz się do poprawy jakości życia na naszej planecie.

fot. Vesela Vaclavikova

Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe, rosnące spokojnie w ciszy, z dala od zgiełku, chemii, brudu, w swoim naturalnym środowisku posiadają tak czysty, słodki, ciepły i wyrazisty zapach olejku pomarańczowego. Cytrusy powinny być zbierane ręcznie przez szanujących je farmerów. Wszystkie etapy tworzenia olejku eterycznego również posiadają swoje standardy, dlatego tak istotna jest podstawowa znajomość zasad produkcji olejków eterycznych, by móc stwierdzić, czy dany producent jest godny zaufania.

KOMPOZYCJE z olejkiem pomarańczowym

JAK STOSOWAĆ olejek pomarańczowy?

  • DYFUZJA / INHALACJA: prosto z dłoni, buteleczki lub z dyfuzora
  • MASAŻ (rozcieńczając z olejem roślinnym): całe ciało, stopy, spięte mięśnie
  • MIEJSCOWO (rozcieńczając z olejem roślinnym): skronie, kark, nadgarstki, za uszami i tam, gdzie masz ochotę, rozcieńczając 1-2 krople w oleju roślinnym
  • KOSMETYK: kilka kropli olejku pomarańczowego dodaj do kremu, balsamu, serum, szamponu czy odżywki, aby poprawić wygląd skóry lub włosów
  • JAMA USTNA: płukanie jamy ustnej/gardła dla świeżego, pełnego słodyczy oddechu
  • DOUSTNIE / SPOŻYWCZO: jako dodatek do wody (powstaje prawdziwa, zdrowa oranżada!), sałatki, kakao, herbaty, kawy i czego tylko się chce. Oczywiście oficjalnie mogę tu wskazać jedynie olejek certyfikowany jako spożywczy, który kupisz na przykład w Olejkowym Sklepie.

Pamiętaj, by zapoznać się z ZASADAMI BEZPIECZEŃSTWA stosowania olejków eterycznych dostępnymi na stronie OlejkowaSzkola.pl.

***

Nutriceutica to cykl artykułów na temat roślin aromatycznych i ich dobroczynnych właściwości na nasze ciało i zdrowie. Autorka rubryki, Julia Mafalda, od kilku dobrych lat z niepohamowaną pasją chłonie i dzieli się światem aromatów roślinnych, przede wszystkim zawartych we flakonikach najczystszych olejków eterycznych i hydrosoli. Założycielka Olejkowej Szkoły i Olejkowego Sklepu, holistycznej akademii naturalnego życia, która skupia się na aromaterapii i wszelkich innych formach naturopatii i ekologii głębokiej. Jest również założycielką międzynarodowego eko projektu Ethy (eko mapa świata i społeczność), za który otrzymała światowe nagrody i wyróżnienia. Jest członkinią międzynarodowego Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia. Wspólnym mianownikiem wszystkich jej ścieżek zawodowych, pasji i doświadczeń jest uważność wyboru, mechanika kwantowa jako narzędzie wpływania na otaczający nas świat. 

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski