Wino VIPów (II)

0
54

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

Kontynuujemy naszą małą podróż po winnicach, których prowadzenia podjęły się z pasją oraz sukcesem znane osoby i zachwycające gwiazdy kina. Na owej „winnej ścieżce’’ spotykamy na przykład aktorkę Cameron Diaz, która założyła markę Avaline proponującą dwa rodzaje win letnich: białe hiszpańskie i różowe francuskie. Diaz określa swoje wina słowem „clean”, czyli czyste, ponieważ są one produkowane z winogron z upraw ekologicznych, a ponadto nie zawierają żadnych dodatków. Wina Drew Barrymore, byłego dziecka kina Hollywood – Pinot Grigio, Rosé e Pinot Noir – sprzedaje się pod nazwą Barrymore Wines, a produkuje we współpracy z kalifornijską winnicą Camel Road Estate.

Po „Seksie w wielkim mieście” wypadałoby powiedzieć Seks i wino. W 2019 Sarah Jessica Parker ogłosiła wypuszczenie swojej linii win – Invivo X SJP. Invivo X SJP Sauvignon Blanc jest produkowane w przepięknym regionie Marlborough w Nowej Zelandii, słynącym właśnie z tej odmiany winogron. Niedawno gwiazda wypuściła na rynek również wino różowe jako doskonały aperitif w prawdziwym stylu Seksu w wielkim mieście. Jest nim Invivo X SJP Rosé, produkowane w Prowansji z winogron Cinsault, Grenache i Syrah.

Dan Aykroyd (niezapomniany jest jego udział w filmie Blues Brothers wraz z Johnem Belushim) nie jest postacią nieznaną w świecie trunków. W 2017 roku aktor wypuścił na rynek swoją Crystal Head Vodka w butelce w kształcie czaszki zaprojektowanej przez artystę Johna Alexandra. Już kilka lat wcześniej Aykroyd zainwestował mnóstwo pieniędzy w firmę Diamond Estates, która posiada różne winnice leżące w kanadyjskim regionie Niagara.

„Wino, które produkuję nie jest do kolekcjonowania, lecz do otwierania i picia ze znajomymi przy partyjce w karty”. Gerard Depardieu w taki sposób przedstawia tworzone przez siebie wina. Choć proponowany wybór win czerwonych, białych i różowych jest dość szeroki, Château Tigné – posiadłość, którą kupił w 1989 roku, położona w sercu Anjou, słynie przede wszystkim z dwóch wyśmienitych cuvée, o nazwach Cyrano i Mozart, produkowanych w ograniczonej ilości wyłącznie podczas odpowiednich zbiorów. Ponadto, francuska gwiazda jest właścicielem wielu winnic na całym świecie.

Przepiękna aktorka Carole Bouquet, być może zainspirowana swoim byłym partnerem, Depardieu, rozpoczęła wiele lat temu produkcję znakomitego wina Passito. Miało to miejsce na Pantellerii na Sycylii, gdzie w jej posiadłości znajduje się także gaj oliwny i plantacja kaparów.

Nagrodzony Oscarem reżyser Francis Ford Coppola jest właścicielem słynnej posiadłości Rubicon Estate, położonej w pobliżu Geyserville w północnej części hrabstwa Sonoma w Kalifornii. Dwie proponowane linie, Diamond Collection oraz Director’s Cut, w których znajdujemy winogrona odmian Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Zinfandel składają hołd historii rodziny Coppola, niepowtarzalnemu kalifornijskiemu terroir oraz światu kina.

Innymi znanymi postaciami są Meryl Streep oraz Helen Mirren, które posiadają dwa gospodarstwa w Apulii, gdzie produkują tylko autentyczne produkty.

Oto jak rozległy i wszechstronny jest pejzaż, który zbliża gwiazdy kina i rozrywki do świata wina oraz znakomitości, będących owocem najodpowiedniejszych terenów. Przy tym z powodzeniem udało się wykorzystać umiejętności artystyczne i przedsiębiorcze, które tworzą szczęśliwe połączenie rozkoszy, przygody i plotek…

Zresztą, któż by się nie zgodził ze stwierdzeniem, że wyśmienite wino jest dziełem sztuki lub przejawem artystycznej ekspresji (?), która wymaga badań, cierpliwości, profesjonalizmu i szacunku dla publiczności, zarówno tej obecnej na sali, jak i tej, która muska ustami kielich, biorąc łyk trunku w oczekiwaniu na eksplozję kubków smakowych oraz zmysłów gotowych rozbrzmieć w sercu…

tłumaczenie pl: Dominika Leśniak

***

Więcej artykułów o winie znajdziecie w naszej rubryce In vino veritas.

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski